neděle 30. ledna 2011

La Fête des Neiges aneb Slavnosti sněhu :)

La Fête des Neiges je tradiční Montréalský festival, který oslavuje sníh. Primárně je určen pro děti, pro které je připraveno spoustu aktivit. Ovšem i dospělí si přijdou na své. :-) Nejhezčí na tom všem je, že si Montréalčané ze zimy nedělají hlavu a prostě si ji užívají! Lepší a krásnější zimu už asi nikdy nezažiju. :-) Závody na saních, sochy ze sněhu, cabanes à sucre (sladkost z javorového sirupu), tube sliding, bruslení a mnoho dalšího. Deprese rozhodně nemá šanci! :-)



Jedna ze sněhových soch.


Tesáme, kutáme, co z toho bude?

N...ale nedává smysl....
Práce v týmu se vždy vyplatí. :-)




Cabanes à sucre - horký javorový sirup se nejdříve vyleje na sníh....

.....naroluje se na špejli....

....a je to hotovo. :-) Dobrota, která zasytí na celé odpoledne. :-)


S pohledem na Montréal a kry v řece.



A takto vypadaly naše závody na saních! :-)



Dětský festival se vším všudy. :)

pátek 21. ledna 2011

Výhled z Mont Royal

Zalesněnému Mont-Royalu se sice říká hora, ale v podstatě jde o kopec, který sahá do výše 234 metrů nad mořem. :-) Nicméně vylézt nahoru dá docela zabrat, obzvlášť když spěcháte, aby vám nezapadlo sluníčko. Po cestě nahoru v zimě potkáte spoustu běžců a běžkařů, dokonce i maminky s kočárky. Pokud je hezké počasí, je to ideální místo na procházku. Údajně bylo po této hoře pojmenováno město a vznikl tak název Montréal.






Cestou z Mont Royal v ulici McGill - stejný název jako má známá anglofonní univerzita



čtvrtek 20. ledna 2011

Najdi 10 rozdílů...

Montréal, a obecně Kanada, je jiná. S rozdíly se setkávám všude, proto jsem se rozhodla je sepsat. :-)

1) Povaha a přístup místních lidí - jsou milí a vždy pomůžou, a jsou pozitivní!!!!!
2) Když stojíte ve frontě (v mém případě to bylo ve škole), zaměstnanec dané instituce vám začne rozdávat   vodu.
3) Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi, ale všichni lidé stojí v úhledné lajně a nikoho nepředbíhají.
4) Jsou tu jiné semafory, hlavně pro chodce. Než si na to zvyknete, máte někdy pocit, že vás snad něco srazí.
5) Ve školním bazénu mají tak zajímavé zámky, že třeba strávíte půl hodiny jejich odemykáním. Když to neznáte, je to peklo.
6) Studenti mají vstup do sportovního centra zdarma. To by se v Čechách nestalo. Zdarma můžeme využívat bazén a pronájmy různých sportovních sálů.
7) V bazénu opravdu všichni plavou! Celý bazén je rozdělený na dráhy, podle rychlosti plavců, kteří nejsou utiskovaní ve dvou drahách jako u nás.
8) Všechny ceny jsou uváděné bez DPH. V supermarketu, v restauraci, kdekoliv. Je tedy potřeba k ceně ještě připočíst celkovou daň 13,5 %. Daňové sazby jsou dvě, 5 % a 8,5 %. Jedna sazba je federální, druhá provinční, quebecká.
9) Je v podstatě povinností dávat dýška, a to ve výši 15 %. Pokud dýško nedáte, klidně si o něj řeknou. Je to slušnost, takže v tomto případě se nevyplácí šetřit.
10) Rozdíly v systému výuky jsou značné! Konečně chápu smysl placeného školství. Učitelé jsou na hodiny připravení, nejvíc e-mailů dostáváte z univerzitní půdy, a zároveň studenti jsou úplně jinak motivovaní. Vzdělání si váží a nesnaží se ničemu vyhnout. Jejich hlavním cílem je mít co nejlepší výsledek a netají se tím. Pokud někdo opisuje, klidně to oznámí vyučujícímu.
Týmové práce jsou často spojené s nutností kontaktovat místní firmu a na základě vzájemné spolupráce řešit reálný problém dané  firmy.
Místní studenti neradi do svého týmu přijímají zahraniční studenty, kteří tu jsou na výměnný pobyt (třeba jako já), protože se obávají nečinnosti zahraničního studenta. Ten podle nich asi jen chodí na párty a zmeškává týmové schůze. V rámci týmu probíhá autoevaluace, takže se navzájem studenti mají ohodnotit, jak kdo pracoval a participoval.
Na každou hodinu je přesně zadaná četba a příprava. Většinou je to minimálně tak 30 stran. Ehm, já ve francouzštině přečtu za den tak 15 a mám toho dost. :-( Knihovnu asi budu navštěvovat častěji než za celé mé studium v Praze. To je ale také dané tím, že knihy jsou tu opravdu drahé, není výjimkou učebnice za 100 dolarů. Na druhou stranu na hodně předmětů je dostupný ke koupi tzv. recueil, což je složka nakopírovaných textů z různých knih, takže texty nemusíte nikde hledat. Navíc veškeré texty, z recueil nebo texty, které dostanete na hodině, jsou předpřipravené na založení do šanonu, tzn. jsou už prodirkované. :-) A ještě jeden rozdíl, šanony jsou tu jiné, takže u nás nepoužitelné, mají jiné dírkování.

Deset odrážek mi nestačí, tak mám ještě bonusové. :-)

11) Je tu normální a zcela běžné, že si studenti nosí obědy připravené z domova a ve škole využívají mikrovlnky. Pokud chcete jíst v menze, není třeba mít strach, jídlo je tu CHUTNÉ. :-)
12) Mít mobilní telefon je celkem nákladné, protože platíte i za tuzemský přijatý hovor nebo přijatou sms!
13) Dostali jsme radu ohledně nemoci. Pokud jsme nemocní, je lepší zajít pro radu nejprve do lékáry. Až když nám je opravdu zle, pak máme jít k doktorovi, u kterého je třeba se objednat, pak budeme čekat jen 5-6 hodin. Pokud půjdeme do nemocnice, budeme čekat 12 hodin!!! Myslím, že nemáme na co si stěžovat.
14) V metru je neskutečné vedro. Není vytápěné, takže v létě je to prý na padnutí. Venku vedro a v metru ještě větší.
15) Na začátku svého pobytu jsem měla problém najít někde čaj. Ve školních automatech čaj neexistuje a v supermarketech je opravdu velmi omezená nabídka. Vzpomínám na naše plné regály Pickwiků!
16) Pokud si chcete vyprat prádlo, je obvyklé, že je v každém domě společná pračka a sušička pro všechny. Většinou musíte ještě zaplatit nebo si nakoupit žetony od domovníka.
17) Topení v bytě není regulovatelné, teplota je nastavená pro všechny byty stejně.
18) Zásuvky jsou jiné, takže je potřeba si koupit jinou koncovku. Navíc elektřina je jiná, moc tomu nerozumím, ale v praxi to znamená, že elektrický spotřebič z Evropy nebude mít takový výkon.
19) Pokud máte stodolarovku, tak vypadáte jako největší boss. Bankomaty tu totiž vydávají jen dvacetidolarovky. Stodolarovku, možná ani padesátidolarovku, mnozí za svůj život asi ani neviděli. :-D Problém je v tom, že vám ji nikde moc nepřijmou. Takže si v české směnárně vyžádejte všechny peníze v maximální výši bankovek 20 dolarů. Aspoň jednou jsem se tu cítila bohatá. :-)
20)  Je to prostě Kanada. :-)

Recueil de textes

Jeden ze semaforů :)

neděle 16. ledna 2011

Igloo Fest 15.1.2011

Igloo Fest je tradiční montrealský zimní festival. Já jsem měla možnost ho zažít se vším všudy, jak se patří. Sněhové vločky nám padaly do tváří, ale všichni tančili zima nezima. :-)





Test naší energie. :-) Účelem bylo co nejvíc křičet, slečna to z druhé strany měřila a cílem bylo udělat rekord. Nevedly jsme si úplně špatně. :-)


Ledové sochy byly všude.

Na válení se trochu zima, ale proč ne. :-)

Kdo byl zmrzlý moc, mohl se ohřát u ohně. :-)

Stěny hrající všemi barvami. Pro začátek růžová. :)



Murshmellows :)

Celá naše skvadra :)

Opékané murshmellows

sobota 15. ledna 2011

Procházka starým Montréalem a nejen to

Po téměř dvou týdnech jsme se s Vieros a naší rakouskou kamarádkou konečně vydaly do města. Montréal je opravdu obdivuhodným místem. Mezi výškovými budovami bez problému narazíte na starý kostel či katedrálu. Snoubí se tu prvek amerického velkoměsta s evropskou malebností, v souvislosti se zvučnou francouzštinou a pozitivním přístupem Montrealčanů tak město vyzařuje ohromnou pohodou a otevřenou náručí.


Že by mateřská školka?

Palais de Justice

Mapa podzemního města







V obchodu se suvenýry se dá strávit tolik času...Někdy se i stává, že vám nabídnou práci. ;-)


V tomto obchodu mě pán ochotně vyfotil, obdivoval můj dokonalý foťák, dal nám pár rad a mandarinku na cestu. To abychom do té zimy měli vitamíny. :-)







China town




Na stanici metra